Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Początki globalnej działalności MMC

Data publikacji: 2017-08-21, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Początki globalnej działalności MMC

Pierwszy samochód Mitsubishi (Model-A) pojawił się w 1917 roku. Dopiero w 1970 roku - w setną rocznicę powstania grupy Mitsubishi - MMC rozpoczęła swoją przygodę, jako odrębna firma o globalnym zasięgu.

W czasie gospodarczego boomu w Japonii w latach 50. i 60., motoryzacyjny oddział Mitsubishi Heavy Industries (MHI) rozwinął swoją działalność, wraz z uruchomieniem w 1960 roku produkcji zupełnie nowego modelu Mitsubishi 500: doskonale skonstruowanego, małego samochodu, który świetnie sobie radził zarówno w mieście, jak na torze.

Droga rozwoju

Chociaż branża motoryzacyjna była dla MHI ważnym obszarem działalności, odnotowywano w niej kontrastujące wyniki: podczas gdy dział odpowiedzialny za produkcję ciężarówek i autobusów był jednym z czołowych graczy w sektorze ciężkich samochodów na japońskim rynku, rodzący się biznes samochodów osobowych wciąż musiał udowadniać, że stać go na podążanie ścieżką zrównoważonego rozwoju.

W obliczu wyzwań, związanych z zapewnieniem przyszłości dla działań w branży samochodowej w Japonii i otwarcia firmy na światowe rynki, menadżerowie MHI doszli do wniosku, że najlepszą drogą rozwoju jest wydzielenie odrębnej spółki, zajmującej się produkcją samochodów, zamiast utrzymywania jej, jako jednego z wielu oddziałów.

Dlatego, od drugiej połowy 1967 - do 1970 roku MHI rozważało dwa alternatywne scenariusze:

1 - Oddzielenie biznesu samochodowego i uczynienie go całkowicie niezależnym

2 - Zwiększenie możliwości działu motoryzacyjnego, poprzez współpracę z partnerem zewnętrznym

Droga Chryslera

Niepowiązana wówczas jeszcze z Mitsubishi firma Chrysler Corporation zastanawiała się, w jaki sposób najlepiej poradzić sobie z dynamicznie rozwijającym się japońskim rynkiem.

Zrządzeniem losu, w ramach tych dociekań Chrysler wysłał w lutym 1969 roku swoich przedstawicieli, by złożyli wizytę w MHI i ocenili jego samochodową działalność. Chrysler, który był wówczas w trakcie opracowywania kompaktowego auta,  mającego zaspokoić nowe potrzeby rynku w Ameryce Północnej, zwrócił szczególną uwagę na model "Colt Galant", nad którym dobiegały końca prace rozwojowe w MHI...

...Samochód Mitsubishi Heavy Industries skonstruowano z myślą nie tylko o rodzimym, japońskim, ale także światowym rynku, korzystając z doświadczeń nabytych w trakcie prac rozwojowych nad serią Colt. (Colt 1000, 1100 i 1500).

Szybka ścieżka

Od tamtej chwili biznesowi partnerzy nie tracili czasu, by jak najszybciej rozpocząć współpracę, na której każda ze stron mogła tylko zyskać:

- Trzy miesiące później, w maju 1969 roku MHI i Chrysler podpisały w Detroit list intencyjny w sprawie rozpoczęcia w Japonii wspólnego przedsięwzięcia
- W lutym 1970 roku podpisano porozumienie w sprawie założenia spółki joint venture o nazwie "Mitsubishi Motors Corporation" (MMC)
- W kwietniu 1970 roku firma MMC została utworzona, jako spółka w pełni zależna od MHI.
- W czerwcu 1970 roku firma MMC rozpoczęła działalność, przejmując zadania Działu Pojazdów Samochodowych MHI.

W ramach tego procesu, zakłady Kiunami (niektóre obiekty), Nagoya, Kawasaki Motor (przemianowane w tym samym miesiącu na "Tokyo Motor Vehicle Works") i Mizushima, zostały przeniesione z MHI do MMC.

Globalna ekspansja

Podczas gdy Chrysler uzyskał dostęp do technologii produkcji samochodów kompaktowych, wraz z przyczółkiem w Japonii, nowa firma Mitsubishi Motors Corporation zyskała możliwość dalszej ekspansji na rynkach międzynarodowych:

- W październiku 1970 MMC podpisała tzw. "Porozumienie Dystrybucyjne w Stanach Zjednoczonych" z Chrysler Corporation na rynku amerykańskim.
- W grudniu tego samego roku podpisano podobną umowę z Chrysler Canada.
- Równolegle z podpisaniem dwóch porozumień, odpowiednio - w tych miesiącach ruszyła sprzedaż Colta Galant (MY71) w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, oferowanego tam pod nazwą "Dodge Colt".
- Zawarta w maju 1971 roku, kolejna umowa między Mitsubishi Motors Corporation i Chrysler International S.A., obejmowała dystrybucję samochodów Mitsubishi poprzez globalną sieć dealerską Chrysler International - z wyjątkiem Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
- W szczególnym przypadku Europy **, w 1974 roku firma MMC i Chrysler International osiągnęły porozumienie, zezwalające MMC na rozwój własnej działalności handlowej i marketingowej w Europie - do końca sierpnia 1982 roku.

Podczas gdy Colt Galant zapoczątkował rozwój eksportu Mitsubishi Motors w 1970 roku w Ameryce Północnej – to jednak mniejsza, pierwsza generacja Lancera stała się prawdziwą przyczyną globalnego rozwoju MMC - twarda maszyna o świetnej prezencji, której doskonałą opinię pomogły wyrobić - między innymi - niewiarygodnie trudne trasy Wschodnioafrykańskiego Rajdu Safari w Kenii i Southern Cross Rally w Australii oraz zdolne ręce Andrew Cowana i Jogindera Singha...

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: infowire.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pleszewski

    Powiat pleszewski - umiejscowiony w województwie wielkopolskim z Pleszewem, jako centrum powiatu. Utworzony po reformie administracyjnej w 1999 roku. W jego skład wchodzą gminy: Chocz, Dobrzyca, Pleszew, Czermin, Gizałki, Gołuchów i miasta: Chocz, Dobrzyca i Pleszew.Powierzchnię 711 tys. km² zamieszkuje 63 tys. mieszkańców.

    Najważniejszym zabytkiem powiatu jest Zamek Działyńskich w Gołuchowie. Jest to atrakcja w skali kraju. Decyduje o tym oddział Muzeum Narodowego, Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum Leśnictwa w nim zawarte. Należy wspomnieć także o zagrodzie żubrów i danieli. Dla wielbicieli wypoczynku nad wodą czeka plaża nad Zalewem Gołuchowskim. Turyści powinni wiedzieć, że aż przez pięć gmin powiatu przepływa rzeka Prosna. Uruchomiono na niej szlak kajakowy. Pozostałe aktywności wiążą się m.in. z przejażdżkami konnymi, zabawę na licznych festynach, wędkowanie, udział w koncertach i wydarzeniach sportowych. Do lasu wybrać się można na jagody lub grzyby. Borowiki, koźlarze i rydze są tu wyjątkowo dorodne.    

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola