Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pleszew: Ponad milion złotych na eko-edukację

Data publikacji: 2022-07-15, Data modyfikacji: 2022-07-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Pleszew: Ponad milion złotych na eko-edukację

Ponad 1,3 mln zł pleszewski samorząd przeznaczył na edukację ekologiczną mieszkańców. Dzięki unijnemu projektowi pod nazwą „EKO Pleszew” powstało ekologiczne miasteczko drogowe oraz pracownie w szkołach i przedszkolach.

 

Cały projekt to kilka zadań, ale wszystkie skierowane są na edukację ekologiczną mieszkańców. Łącznie na kwotę 1,3 mln zł, z czego 880 tys. to dotacja unijna. Największym z nich jest budowa ekologicznego miasteczka drogowego. Obiekt zasilany jest fotowoltaiką oraz posiada mnóstwo zieleni i roślinności.

Ponadto trzy miejskie przedszkola dzięki projektowi pielęgnują własne ekologiczne ogródki i szklarnie. Kopią, sadzą, podlewają i już zbierają zbiory, np. truskawki czy rzodkiewki. Wszystko po to, aby wypracować w sobie nawyk dbania o środowisko. – Dzięki temu najmłodsi wiedzą, jak wiele pracy trzeba włożyć, by uprawiać warzywa czy owoce. Mają ogromną satysfakcję, kiedy widzą efekty, a co więcej – korzystają z dobrodziejstw ogródka, np. piekąc ciasto z owocami – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza. Maluchy przeszły także profesjonalne szkolenia z zakresu uprawy roślin. Mają także zajęcia ekologiczne wykorzystując do tego nowe monitory dotykowe zakupione z projektu.   

Z projektu skorzystały także starsze dzieci. Wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez MiG Pleszew mają nowe pracownie ekologiczne z wyposażeniem – sprzętem do badania czystości powietrza, recyklingu czy filtracji wody i badania gleby.  Wszystko to wykorzystują podczas warsztatów i lekcji pokazowych. Każda szkoła zyskała także dzięki projektowi nowe monitory dotykowe do zajęć.

A co dla dorosłych? To wspomniane wcześniej miasteczko drogowe, bo i tam odbywają się zajęcia dla dorosłych, zwłaszcza dla seniorów, którym warto przypomnieć zasady ruchu drogowego, zwłaszcza, że w mieście pojawiły się nowe ścieżki rowerowe. Dorośli wzięli też udział w warsztatach ekologicznych dotyczących segregacji odpadów. 

, Źródło artykułu: UMiG w Pleszewie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pleszewski

    Powiat pleszewski - umiejscowiony w województwie wielkopolskim z Pleszewem, jako centrum powiatu. Utworzony po reformie administracyjnej w 1999 roku. W jego skład wchodzą gminy: Chocz, Dobrzyca, Pleszew, Czermin, Gizałki, Gołuchów i miasta: Chocz, Dobrzyca i Pleszew.Powierzchnię 711 tys. km² zamieszkuje 63 tys. mieszkańców.

    Najważniejszym zabytkiem powiatu jest Zamek Działyńskich w Gołuchowie. Jest to atrakcja w skali kraju. Decyduje o tym oddział Muzeum Narodowego, Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum Leśnictwa w nim zawarte. Należy wspomnieć także o zagrodzie żubrów i danieli. Dla wielbicieli wypoczynku nad wodą czeka plaża nad Zalewem Gołuchowskim. Turyści powinni wiedzieć, że aż przez pięć gmin powiatu przepływa rzeka Prosna. Uruchomiono na niej szlak kajakowy. Pozostałe aktywności wiążą się m.in. z przejażdżkami konnymi, zabawę na licznych festynach, wędkowanie, udział w koncertach i wydarzeniach sportowych. Do lasu wybrać się można na jagody lub grzyby. Borowiki, koźlarze i rydze są tu wyjątkowo dorodne.    

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola