Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pani Janina – pierwsza tegoroczna Stulatka

Data publikacji: 2022-04-05, Data modyfikacji: 2022-04-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Pani Janina – pierwsza tegoroczna Stulatka

Jako mała dziewczynka wraz z ojcem hodowała jedwabniki. W czasie wojny ciężko pracowała w gospodarstwie. Dziś jest szczęśliwa żyjąc z rodziną, od której czuje miłość i oddanie. Pani Janina Kozłowska z Pleszewa to pierwsza tegoroczna stulatka w gminie Pleszew.

Janina Kozłowska urodziła się w rodzinie rzemieślniczej 19 marca 1922 r. w Ligocie w gminie Raszków. Była czwartym dzieckiem w rodzinie, w której ojciec był krawcem, a matka zajmowała się opieką nad potomstwem. Pani Janina od najmłodszych lat była bardzo ciekawa świata i chętnie pomagała w domu, zwłaszcza przy hodowli jedwabników prowadzonej przez ojca.

W wieku 9 lat przeprowadziła się do ciotki do Strzydzewa, gdzie ukończyła sześcioklasową szkołę podstawową, klasę siódmą natomiast – w szkole w Suchorzewie. Dzięki swojej ciotce nauczyła się prac domowych, takich jak gotowanie, pieczenie ciast czy haftowanie.

Przed wysiedleniem z rodzinnego domu przez niemieckiego okupanta uchroniły Panią Janinę i jej rodzinę jedwabniki. Niemcy wiedzieli, jak cenna to hodowla i pozwolili nadal się nią zajmować. Sama Pani Janina została jednak skierowana do przymusowej pracy w niemieckim gospodarstwie, gdzie pracowała ciężko do zakończenia wojny. Jesienią 1945 r. wyszła za mąż za Józefa Kozłowskiego z Czermina. Młode małżeństwo zaczęło szukać swojego miejsca do życia i tak trafili najpierw do Świdnicy, a następnie do Zabrza, by ostatecznie wrócić w rodzinne strony do Strzydzewa. W czasie przeprowadzek na świat przyszło ich dwóch synów.  Mąż Pani Janiny był aktywnym społecznikiem. Jego staraniem wieś została zelektryzowana, utworzono szkołę i rozpoczęto budowę świetlicy oraz remizy strażackiej. Apetyt na działanie rósł, dlatego małżeństwo przeprowadziło się do Pleszewa. Niestety mąż Pani Janiny zmarł 23 lata temu. Teraz jest pod opieką starszego syna i synowej.

Janina Kozłowska doczekała się jednego wnuka i dwóch wnuczek oraz trójki prawnucząt. – Cieszy się bardzo, gdy ją odwiedzają. Raduje się z każdego ich zawodowego i życiowego sukcesu. Cierpliwie słucha i doradza, gdy trzeba – mówi rodzina Pani Janiny. A ona sama podkreśla, że przeżyła już tyle, cały wiek, a to jeszcze za mało, bo pięknie jest żyć, gdy wokół są ludzie, którzy kochają i od których czuje się miłość i oddanie.

Pani Janinie zostały przekazane życzenia zarówno od premiera RP oraz burmistrza MiG Pleszew. Jubilatce życzymy dużo zdrowia i pięknych chwil!

, Źródło artykułu: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pleszewski

    Powiat pleszewski - umiejscowiony w województwie wielkopolskim z Pleszewem, jako centrum powiatu. Utworzony po reformie administracyjnej w 1999 roku. W jego skład wchodzą gminy: Chocz, Dobrzyca, Pleszew, Czermin, Gizałki, Gołuchów i miasta: Chocz, Dobrzyca i Pleszew.Powierzchnię 711 tys. km² zamieszkuje 63 tys. mieszkańców.

    Najważniejszym zabytkiem powiatu jest Zamek Działyńskich w Gołuchowie. Jest to atrakcja w skali kraju. Decyduje o tym oddział Muzeum Narodowego, Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum Leśnictwa w nim zawarte. Należy wspomnieć także o zagrodzie żubrów i danieli. Dla wielbicieli wypoczynku nad wodą czeka plaża nad Zalewem Gołuchowskim. Turyści powinni wiedzieć, że aż przez pięć gmin powiatu przepływa rzeka Prosna. Uruchomiono na niej szlak kajakowy. Pozostałe aktywności wiążą się m.in. z przejażdżkami konnymi, zabawę na licznych festynach, wędkowanie, udział w koncertach i wydarzeniach sportowych. Do lasu wybrać się można na jagody lub grzyby. Borowiki, koźlarze i rydze są tu wyjątkowo dorodne.    

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola