Belka
Środa, 21 Listopada 2018   imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

[Rearview] Przejazd Pleszewską Koleją Lokalną + odjazd MBxd2-216 z Pleszewa Miasta

 
Rearview z Pleszewskiej Kolei Lokalnej na trasie Pleszew Miasto - Pleszew Wąsk. wykonany z wąskotorowego szynobusu MBxd2-216 (odjazd z Pleszewa Miasta o 14:17). Bonusowo dołączyłem odjazd szynobusu ze stacji Pleszew Miasto z następnym pociągiem rozkładowym (odjazd o godzinie 15:09) - w filmie jest to minuta 11:20. Pleszewska Kolej Lokalna jest częścią dawnej Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej o długości około 50km, a odcinek Pleszew Miasto - Pleszew Wąskotorowy jest jedynym, który istnieje do dziś. Kursujący po nim szynobus MBxd2 codziennie dowozi mieszkańców Pleszewa do stacji normalnotorowej, która znajduje się kilka kilometrów poza miastem w miejscowości Kowalew co czyni pleszewską kolejkę jedyną czyną w ruchu planowym koleją wąskotorową w Polsce. Wąskotorówka ta jest wyjątkowa także ze względu na to, że jej trasa biegnie trójszynowym splotem toru normalnego (1435mm) i wąskiego (750mm). Jest to jedyny splot szyn w Europie, który jest ciągle wykorzystywany w obu rozstawach (trasą wąskotorówki do Pleszewa dojeżdżają normalnotorowe pociągi towarowe). Operatorem na Pleszewskiej Kolejce jest Grupa SKPL (shortlines.pl/) Jest to ostatni film z mojej sierpniowej wycieczki do Wielkopolski. Film nagrany 17 sierpnia 2015 roku. Zapraszam do wsparcia inicjatywy ratowania nieczynnej linii kolejowej PLK 115 z Tarnowa do Szczucina przed rozbiórką: facebook.com/Szczucinka

 


artu927 - kolej w Małopolsce i nie tylko :)
 
Data pliku video: 2015-10-23, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pleszewski

  Powiat pleszewski - umiejscowiony w województwie wielkopolskim z Pleszewem, jako centrum powiatu. Utworzony po reformie administracyjnej w 1999 roku. W jego skład wchodzą gminy: Chocz, Dobrzyca, Pleszew, Czermin, Gizałki, Gołuchów i miasta: Chocz, Dobrzyca i Pleszew.Powierzchnię 711 tys. km² zamieszkuje 63 tys. mieszkańców.

  Najważniejszym zabytkiem powiatu jest Zamek Działyńskich w Gołuchowie. Jest to atrakcja w skali kraju. Decyduje o tym oddział Muzeum Narodowego, Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum Leśnictwa w nim zawarte. Należy wspomnieć także o zagrodzie żubrów i danieli. Dla wielbicieli wypoczynku nad wodą czeka plaża nad Zalewem Gołuchowskim. Turyści powinni wiedzieć, że aż przez pięć gmin powiatu przepływa rzeka Prosna. Uruchomiono na niej szlak kajakowy. Pozostałe aktywności wiążą się m.in. z przejażdżkami konnymi, zabawę na licznych festynach, wędkowanie, udział w koncertach i wydarzeniach sportowych. Do lasu wybrać się można na jagody lub grzyby. Borowiki, koźlarze i rydze są tu wyjątkowo dorodne.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola